KDO JE KDO
Jakub ŠTĚPÁNEK
Kuba je studentem maturitního ročníků plzeňského gymnázia, kde studuje se zaměřením na matematiku a přírodní vědy. Už od malička ho fascinuje úžasný svět fyziky a chemie, který rád zkoumá formou možných i nemožných pokusů. Díky jeho zápalu a schopnosti vysvětlit podstatu věcí již vyhrál několik středoškolských vědeckých konferencí, což odstartovalo jeho kariéru popularizátora. Aktuálně ho tak můžete potkat jako showmana v plzeňské Techmania Science Center, případně i jako lektora programů s astronomickou tématikou ve vedlejším 3D Planetáriu. Mimo to se zajímá o neformální vzdělávání v souvislosti s nadanou mládeží v oblasti přírodních věd a zároveň již absolvoval několik stáží na ústavech AV ČR. V současnosti zkoumá na Ústavu fyziky atmosféry vliv slunečního větru na ionosféru.
Jan HAVLÍK
Jan Havlík je anorganický chemik a nadšený popularizátor přírodních věd. Po absolvování doktorského studia ve Skupině syntetické nanochemie na UOCHB AV ČR se rozhodl přesedlat z vědy na oblast vzdělávání. V současné době proto působí na Ústavu učitelství a humanitních věd na VŠCHT Praha, kde se věnuje vzdělávání budoucích učitelů chemie a práci s talentovanou mládeží. Ve volném čase se snaží veřejnosti přiblížit největší zajímavosti vědy prostřednictvím sociálních sítí a článků na serveru Technet a v časopise Skaut. Pravidelně ho můžete slyšet také na vlnách Českého rozhlasu v pořadu Meteor.
Kateřina Kaira HRACHOVCOVÁ
Kateřina Kaira Hrachovcová, je česká herečka a moderátorka. Studovala na Pražské konzervatoři a hostovala v divadlech Jiřího Wolkera, ABC a v plzeňském Divadle J. K. Tyla, kde účinkovala ve stálém angažmá po dobu pěti let. Do povědomí diváků se zapsala mnoha televizními rolemi, spolupracuje také s filmem a dabingem. Kaira se prosazuje i jako úspěšná malířka a nově spolupracuje s Nadací Unipetrol na kampani Buď šik a pomáhej, pro kterou navrhla tričko. Z prodeje trička nadace financuje kurzy pro pedagogy.
Dr. Michael Londesborough, Ph.D.
Michael je britský vědec, který pracuje v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR a je ambassadorem společnosti Unipetrol. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. V Ústavu anorganické chemie AV ČR se zaměřuje na výzkum sloučenin boru. Třikrát získal cenu pro české a slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na popularizačních projektech s British Council v Praze, Akademie věd ČR, a České televize. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat různé vědecké principy. Je autorem a moderátorem televizních pořadů.
Je držitelem mnoha ocenění za popularizaci vědy, v roce 2009 získal Medaili Vojtěcha Náprstka, v roce 2011 mu byla udělena cena SCIAP a v roce 2014 získal cenu předsedy AV ČR.
Michael je úspěšný vědec, stojí v čele mezinárodního týmu odborníků a pravidelně publikuje v prestižních vědeckých časopisech.
Michal Dragoun
Michal Dragoun, řečený Dragy, je nejnovější (bohužel ne nejmladší) posilou našeho týmu. V roce 2018 úspěšně odmaturoval na Gymnáziu Teplice a v současnosti studuje obor Alternativní energie a životní prostředí v univerzitním centru VŠCHT Praha v Chemparku Záluží u Litvínova. Vždy měl ve škole rád obecně nenáviděné předměty jako matematika, fyzika a hlavně CHEMIE, a protože k této obecné nenávisti nevidí žádné důvody, rozhodl se proti tomu něco dělat a snaží se tuto nádhernou vědu přiblížit všem nejen Báječným dnem s chemií ale i dalšími projekty.
Adéla Marschallová Rumlerová
Vystudovala přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor toxikologie, kde doktorát získala v roce 2007. Její vědecký výzkum byl zaměřen na léčbu melanomů.
Aktuálně působí jako zástupkyně ředitelky školy na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. Kromě výuky chemie je autorkou a lektorkou oblíbených interaktivních vzdělávacích programů pro pedagogy, s cílem zapálit pro vědu i je, a ukázat, jak jednoduše lze zařadit badatelství a zážitkovou pedagogiku do běžných hodin.
Popularizaci vědy se věnuje více jak 12 let. Díky ní a podpory společnosti Marstafit, vznikl i projekt „Věda umí pomáhat“, přičemž výtěžky z benefičních vědeckých workshopů pro širokou veřejnost jsou použity na léčbu nemocných dětí. Lektoruje přírodovědné kroužky pro děti od 3 let, realizuje letní vědecké tábory.

Snaží se nadchnout a zapálit pro vědu co nejvíce lidí kolem sebe.